Kaip efektyviai planuoti darbus ir išnaudoti metų sezoniškumą archeologijoje?

Archeologiniai tyrimai yra labai susiję su gamtinėmis oro sąlygomis, ypač Lietuvoje, kur vis dar turime 4 metų laikus. Taigi ne visais metų laikais archeologinius tyrinėjimus galime atlikti.

Vis dėlto puikiai išmanydami savo darbus, teisinę bazę, klientų poreikius ir žinodami lietuvišką klimatą, į darbų sezoniškumą žiūrime strategiškai ir atitinkamai tam ruošiamės. Šiame straipsnyje pateiksime archeologinių darbų sezoniškumo niuansus ir pasidalinsime įžvalgomis, kaip efektyviai planuoti archeologinius tyrimus Lietuvoje ir netgi sutaupyti.

Sezoniškumas archeologinių tyrimų srityje

Lietuvoje klimatinės sąlygos yra vienas iš iššūkių, su kuriais susiduria archeologai. Archeologinių tyrimų sezoniškumas yra dvejopas:

  • objektyvus – susijusęs su oro sąlygomis;

  • teisinis – reglamentuojamas teisės aktų. Pagal PTR „Archeologinio paveldo tvarkybos“ nuostatas, tyrimai negali būti vykdomi esant įšalui ar neigiamai aplinkos temperatūrai.

Tai reiškia, kad nuo lapkričio mėn. iki kovo mėn. dauguma archeologinių projektų, o kartu su jais ir statybos ar kiti šių procedūrų reikalaujantys projektai, sustoja.

Tačiau yra išimčių. Jei archeologinis projektas yra kritinis statybų grafikui arba finansavimas reikalauja neatidėliotino veiksmų tęstinumo, archeologai imasi inovatyvių sprendimų. Pavyzdžiui šiemet žiemos metu naudojome šildymo sistemas ir termoizoliacines palapines, kurios leidžia dirvožemį atitirpdyti ir tęsti darbus net esant neigiamai oro temperatūrai. Žinoma, tokiu būdu atlikti archeologinius tyrimus yra sudėtingiau bei brangiau, nei įprasta.

Kaip ir kitu metų laiku, taip ir žiemą reikia gauti leidimus iš Kultūros paveldo departamento vykdyti archeoliginius kasinėjimus. Taigi šioje vietoje yra labai svarbi archeologų komandos patirtis ir ekspertiškumas bei gebėjimas pateikti visus reikalingus dokumentus ir pagrindimą, kodėl ir kaip bus atliekami tyrimai žiemos metu.

 

Tyrimų sezoniškumo pikai

Pavasaris ir ruduo – tai du pagrindiniai archeologinių tyrimų laikotarpiai Lietuvoje. Ankstyvas pavasaris yra laikas, kai archeologai grįžta prie žiemą sustabdytų projektų ir pradeda naujus darbus, kurių užsakymus gavo per žiemą. Šis laikotarpis yra pakankamai intensyvus ir neretai organizuojami darbai keliuose objektuose vienu metu.

Ruduo yra dar intensyvesnis laikotarpis. Spalio mėnesį prasideda vadinamasis „studento sindromas“, kai organizacijos skuba užbaigti darbus prieš metų pabaigą. Biudžetinės įstaigos dažnai planuoja savo išlaidas taip, kad gautas finansavimas būtų panaudotas iki metų galo. 

Šie pikiniai laikotarpiai reikalauja kruopštaus planavimo ir resursų paskirstymo. Pavasarį prioritetas teikiamas tęstiniams projektams, o rudenį – naujiems užsakymams, kuriuos reikia atlikti per itin trumpus terminus. Tokiais laikotarpiais svarbu turėti lankstumo tiek darbo jėgos organizavime, tiek technologijų panaudojime.

 

Vasaros paradoksas - mažiausias užimtumas geriausiomis sąlygomis

Nors vasara Lietuvoje yra idealus laikas lauko darbams dėl gero oro ir ilgesnio šviesaus paros meto valandų, archeologinių tyrimų užsakymų srautas šiuo metu ženkliai sumažėja. Pagrindinė priežastis - vasara yra atostogų metas, todėl daugelio organizacijų vadovai ir darbuotojai tuo metu atostogauja ir nauji projektai tiesiog nėra pradedami. 

Tačiau vasaros laikotarpis turi savo privalumų. Dėl mažesnės paklausos archeologinių tyrimų kainos dažnai krenta apie 10%, taip pat archeologiniai tyrimai atliekami greičiau dėl mažesnio užsakymų kiekio. Tai puiki proga klientams sutaupyti lėšas ir atlikti archeologinius tyrimus būtent vasaros metu. 

Sezoniškumas archeologijoje – išsprendžiamas iššūkis

Sezoniškumas ne visada yra kliūtis archeologiniams tyrimams, net ir žiemos metu. Mūsų archeologų komanda yra sukaupusi didelę patirtį ir geba į situacijas reaguoti lanksčiai bei prisitaikyti prie oro sąlygų ir klientų reikalavimų, jei tai yra įmanoma ir atitinka teisės aktų reikalavimus.

Visgi raginame klientus iš anksto planuoti archeologinius tyrimus, nelaukiant žiemos sezono ar tinkamai išnaudojant vasaros sezoną. Archeologinių tyrimų reikalingumą galite įvertinti daug anksčiau nei prasideda realūs statybos ar kasimo darbai, t.y. įtraukus archeologus į statybos ar kitų žemės judinimo darbų planavimo projektus. Archeologai atliks analizę, įvertins galimas rizikas ir vadovaudamiesi jų pateiktomis išvadomis galėsite efektyviau planuoti darbus ir optimizuoti kaštus bei laiką.

Turite klausimų - susisiekite!