Apsisaugok prieš perkant: archeologiškai vertingas paveldas

Apsisaugok prieš perkant: archeologiškai vertingas paveldas

Jau penktus metus tenka susitikti su klientais dėl archeologinių tyrimų vykdymo, ir, ko gero, man daugiau nei kitiems "Statybų archeologijos" darbuotojams tenka išgirsti dūsavimų, kuriuos galima būtų susiteminti į vieną sąkinį - "o, kad kas būtų pasakęs prieš perkant sklypą!" Archeologiniai tyrimai tikrai nėra pigi paslauga, kad ir kaip mes stengiamės palengvinti šią naštą, tačiau dažniausiai į naujos statybos planus bei sąmatas archeologinių tyrimų niekas neįsitraukia.

Taigi, ką daryti, kad neatsidurtumėte situacijoje, kad prieš gaunant statybos leidimą (arba leidimą projektuoti) neištiktų papildomas šokas? Pirmiausia, galite paklausti savo nekilnojamojo turto brokerio, ar sklypas nepatenka į kultūros vertybės teritoriją. Tačiau ir jis nebūtinai žinos atsakymą. tam geriausiai, mano nuomone, pasitarnaus Kultūros vertybių registras (http://kvr.kpd.lt/heritage/) išties puikus įrankis.

Tačiau net ir įsigijus sklypą kultūros paveldo objekte arba jo vizualinės apsaugos zonoje, neišsigaskite - archeologiniai tyrimai reikalingi ne visur. Čia jau reikėtų praversti visus leidinio "Archeologiniai tyrimai Lietuvoje" tomus, arba taupant laiką - kreiptis tiesiai į mus, ir mes mielai padėsime išsiaiškinti Jūsų situaciją.